• TICKET

Presidency of The Republic of Türkiye, Directorate of National Palaces

Topkapı Sarayı'nda İlk Kez Sergilenen Eserlere Ziyaretçilerden Yoğun İlgi

TOPKAPI SARAYI'NDA İLK KEZ SERGİLENEN ESERLERE ZİYARETÇİLERDEN YOĞUN İLGİ


Topkapı Sarayı'nda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılışı yapılan yeni mekanlar, yerli ve yabancı ziyaretçiler tarafından büyük ilgi görüyor.
Topkapı Sarayı'nın Milli Saraylara devrinden sonra başlatılan restorasyon ve yenileme çalışmaları neticesinde 2014'ten beri kapalı olan Fatih Köşkü, Seferli Koğuşu ve Hazine Koğuşu 20.04.2023'te yeniden ziyarete açıldı, Mukaddes Emanetler Dairesi yenilendi, Mecidiye Köşkü 165 yıl sonra tarihinde ilk defa ziyaretçiyle buluştu.  Daha önce 1200 olan taşınabilir eser sayısı, restorasyon ve yenileme sonrası 3500'e yükseldi. Uzmanlar tarafından yürütülen çalışmalarla güvenlik, iklimlendirme, vitrinleme sistemleri ve sergileme ekipmanları modernize edildi. Yeni mekanların açılmasıyla Topkapı Sarayı'nda ziyaret edilebilen alana 2 bin 150 metrekare daha eklenmiş oldu.
Milli Saraylar Bilim ve Değerlendirme Kurulu'nun denetiminde yapılan çalışmalarla benzer tarihi mekanlar için örneklik teşkil edecek restorasyonlara imza atıldı. Özellikle Fatih Köşkü'nde, binanın kubbelerindeki 1500 tonluk beton yük alındı ve çatı orijinaline döndürüldü. Depreme dayanıklılık bakımından statik sorunların giderilmesine yönelik binanın temellerinde ve zemin kotunda önemli güçlendirme çalışmaları yapıldı.
Yeniden ele alınan sergileme çalışmalarıyla ise Mukaddes Emanet Dairesi'nde daha evvel ziyaret edilemeyen Peygamber Efendimizin mektubu, Hz. Osman'a atfedilen Kur'an-ı Kerim gibi çok sayıda emanet ziyarete açıldı.
Hazine Dairesi'nde cülus tahtı, Topkapı hançeri, Kaşıkçı Elması gibi ziyaretçilerin yakından tanıdığı eserlerin yanı sıra, 1100 parça taşınabilir tarihi eser tefriş edilerek ziyarete açıldı.
Milli Saraylar Başkanı Dr.Yasin Yıldız da Topkapı Sarayı'nda yapılan restorasyon ve yenileme çalışmaları hakkında basın mensuplarını bilgilendirdi. Mekanların Cumhurbaşkanımızın açılışından itibaren beklentinin çok ötesinde ziyaretçi ağırladığını söyleyen Dr.Yasin Yıldız, Hazine Koleksiyonu'nun sergilendiği Fatih köşkü ile ilgili olarak “Fatih Köşkü, Osmanlı döneminde de hazinenin muhafaza edildiği bir yer.  Hazine Koleksiyonu'nun burada sergilenmesiyle biz geleneği devam ettirmiş oluyoruz.” dedi. Padişah Elbiseleri Koleksiyonu'nun dünyadaki sayılı koleksiyonlardan biri olduğu bilgisini paylaşan Dr. Yasin Yıldız, bu koleksiyonun da on yıl aradan sonra ziyaretçiyle buluştuğunu söyledi.

 

Haberi izlemek için : https://youtu.be/GNWXLyagm2U

NEWS GALLERY