• TICKET

Presidency of The Republic of Türkiye, Directorate of National Palaces

Milli Saraylar'dan Uluslararası Sempozyum

Millî Saraylar Başkanlığı, müzeciliğin tarihsel gelişimi ve ‘saray-müzeler’ ile ilgili uluslararası bir sempozyuma ev sahipliği yaptı. 25-27 Kasım 2022 tarihleri arasında düzenlenen ‘21. Yüzyılda Saray-Müzeleri Değerlendirmek’ başlıklı sempozyuma, akademisyenlerin yanı sıra dünyada müzeciliği fiilen yöneten, sahasında uzman isimler katıldı.
‘21. Yüzyılda Saray-Müzeleri Değerlendirmek’ başlıklı sempozyumdan önce Topkapı Sarayı’nın birinci avlusunda Millî Savunma Bakanlığı Mehteran Birliği’nce bir gösteri düzenledi.

Sempozyum açılışında bir konuşma yaparak saray müzelerin önemine değinerek, medeniyetlerin mimari ve sanatsal yönlerinin dış dünyaya yansımalarının saraylar üzerinden çok net görüldüğünü söyleyen Milli Saraylar Başkanı Dr. Yasin YILDIZ “Kültürler arası iletişimin ve etkileşimin gelişmesi sonucu mekânsal yenilik arayışı her dönem ortaya çıkmış ve saraylar toplumların yüzyıllar içerisinde üretmiş olduğu kültürel mirasın muhafaza edildiği mekânlara dönüşmüştür. Bu birikim sonucunda ortaya çıkan adeta her biri hazine olan eserlerin; insanlarla, toplumla, geniş kitleyle buluşturmanın önemli bir yolu olarak saraylar, saray-müze işlevi kazanmış ve dünyanın dört bir yanında tarihi mirasın geniş kitlelere sergilendiği mecralar konumuna gelmiştir.” dedi.
Uluslararası kurum temsilcilerinin sempozyum kapsamında yapacağı paylaşımın önemine dikkat çeken Milli Saraylar Başkanı Dr. Yasin YILDIZ “Katılımcıların yapacakları bilgi paylaşımları ve değerlendirmelerin saray müzeler üzerinde çalışan kurumların ve paydaşların gelecek perspektifine önemli katkı sunacağına inanıyorum.” diyerek sözlerine devam etti.
Dr. Yasin YILDIZ konuşmasında ayrıca, 2019 yılında Milli Saraylar’a dâhil olan Topkapı Sarayı’nın bu tarihten itibaren yoğun bir restorasyon ve konservasyon süreci geçirmekte olduğunu belirterek, Topkapı Sarayı ve Milli Saraylar hakkında bilgiler verdi.

Sempozyumun “Dünyada Müzeciliğin Tarihsel Gelişimi ve Saray Müzeler” başlığını taşıyan ilk oturumunun başkanlığını, Milli Saraylar Danışmanlar Komitesi Üyesi Prof. Dr. İlber Ortaylı üstlendi. Aynı oturumda ICOM Eski Başkanı Dr. Alberto GARLANDINI ve İspanya Ulusal Miras Kurumu Başkanı Ana de la CUEVA da bir değerlendirmede bulundu. Prof. Dr. İlber Ortaylı konuşmasında Akdeniz’in birleştiriciliğine ve medeniyet tarihindeki önemine işaret ederek “Her şey değişir dünyada. Akdeniz ülkeleri, Ortadoğu ülkeleri arasındaki ilişkiler zamanın rüzgârlarına göre yön alır. Fakat değişmeyen bir hakikat vardır. O da Akdeniz kültürüdür. Bu, dünyanın en eski kültürel ilişkiler dediğimiz strüktürüdür.” dedi.

‘Saray-müze’ kavramının tüm yönleriyle, teorisyen isimler tarafından masaya yatırıldığı sempozyumda aralarında İtalya, ABD, Birleşik Krallık, Japonya, Hindistan ve Arnavutluk’un da bulunduğu 16 ülkeden, 25’i yabancı 60 uzman konuşma yaptı. 2 farklı salonda ve 14 oturumda yürütülen  sempozyumda Türkçe ve İngilizce 46 tebliğ sunuldu.

NEWS GALLERY