• TICKET

Presidency of The Republic of Türkiye, Directorate of National Palaces

Dolmabahçe Sarayı'nda Son Elli Yılın En Büyük Altyapı ve Peyzaj Düzenleme Çalışmasında Sona Gelindi

Milli Saraylar Başkanlığı tarafından Dolmabahçe Sarayı'nın altyapı ve peyzaj düzenlemesi için kapsamlı bir yenileme çalışması yürütülüyor. 30 bin metrekarelik bir alanda gerçekleştirilen projeyle Sarayın yangın boruları, temiz su tesisatı, kamera, aydınlatma ve internet altyapısı, yürüyüş yolları ve yeşil alanları yenileniyor.
Dolmabahçe Sarayı bahçe ve avlularındaki son elli yılın en büyük altyapı ve peyzaj çalışması olan proje, Milli Saraylar Bilim ve Değerlendirme Kurulu’nun denetimiyle gerçekleşiyor. Proje sayesinde Dolmabahçe Sarayı’nın Bin 800 metre uzunluğundaki yangın boruları, 3 bin metre uzunluğundaki temiz su tesisatı, 12 bin 500 metre uzunluğunda kamera sistemi yenilenecek, 16 bin metrekarelik bir alana rulo çim ve 9 bin 250 metrekarelik yürüyüş alanına podima taşları döşenecek.
Altyapı ve peyzaj düzenleme çalışmaları için yapılan arşiv araştırmalarının projeye dahil edilmesiyle birlikte, bahçedeki yürüyüş yolları da Sarayın ilk yapıldığı dönemdeki özgün haline dönüştürülmüş olacak.

 

Haberi izlemek için : https://youtu.be/VanaB9I10bY

NEWS GALLERY