• TICKET

Presidency of The Republic of Türkiye, Directorate of National Palaces

İstanbul'dan İslam Dünyasına Yeni Bir Armağan, İslam Medeniyetleri Müzesi

Büyük Çamlıca Camii Külliyesi içerisinde yer alan ve İslam medeniyetinin kültürel ve sanatsal zenginliğini gözler önüne seren Milli Saraylar Başkanlığı İslam Medeniyetleri Müzesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı törenle kapılarını açtı.

Açılışta bir konuşma yapan Milli Saraylar Başkanı Dr. Yasin Yıldız, müzenin ülkemiz kültür sanat birikimine müstesna bir katkı olacağını belirterek “Bugün ülkemiz müzelerinin ziyarete açık mekanlarının yanı sıra depolarında da binlerce İslam medeniyetine ait eser, gün ışığına çıkmayı beklemektedir. Hiç şüphe yok ki çağdaş müzecilik uygulamaları ve teknolojik imkanların bir arada kullanılmasıyla bu zengin mirası geniş kitlelere ulaştırabilmek mümkündür ve müze projemiz bunun sonucunda ortaya çıkmıştır.” dedi.

İslam Medeniyetleri Müzesi ile birlikte, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın on beş ay içinde üç müzeyi İstanbul kültür haritasına armağan ettiğini ifade eden Dr.Yasin Yıldız, bu müzelerle daha evvel sergilenmeyen üç binden fazla tarihi eserin ziyaretçilerle buluşmuş olduğunu söyledi. “Aziz milletimize tarihi mirasımıza hizmet yolunda ne yapılsa azdır” diyen Yıldız, uzun yıllardır ziyarete kapalı farklı kültür hazinelerini de yakın zamanda arz edeceklerinin müjdesini verdi. 

CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN: “MUHTEŞEM BİR MEDENİYETİ YENİDEN AYAĞA KALDIRIYORUZ.”

İslam Medeniyetleri Müzesi’nin açılış töreninde “Her medeniyet kendi ahlak, sanat, felsefe ve din anlayışı çerçevesinde şehre bir anlam bir kimlik kazandırmıştır. İstanbul bizim en büyük müzemizdir.” diyerek sözlerine başlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çamlıca Camii ve Külliyesinin İstanbul’un siluetine değer kattığını, müzede sergilenen eserlerin de İslam Medeniyetinin bin yıllık birikimini temsil ettiğini belirtti.

Asırlar boyunca tıptan edebiyata, mimariden giyime, astronomiden şehirciliğe; her alanda dünyanın öncülüğünü yapan bir medeniyetin mensupları olarak, önce kendimizi tanımaya ihtiyacımız olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı “İslam medeniyetini yok sayarak dünya tarihi yazmanın ve bilimde bugünkü seviyeye nasıl gelindiğini kavramanın imkansızlığı, müzemizde sergilenen eserler sayesinde bir kez daha anlaşılacaktır.” dedi.

“Bu müzenin ziyaretçileri medeniyetleri inşa eden asli gücün, ilim ve hikmet olduğunu fark edeceklerdir.” diyerek sözlerine devam eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan “Edebiyatından mimarisine insani, dini ve fikri değerlerinden, coğrafi varlıklarına kadar bütün unsurlarıyla bizim olan muhteşem bir medeniyeti yeniden ayağa kaldırıyoruz. İçinde bulunduğumuz Çamlıca Camiini de açılışını yaptığımız İslam Medeniyetleri Müzesi’ni de bu inkişafın sembolleri olarak görüyoruz.” dedi.

 

 

KUR’ÂN-I KERİM’LER, HACER’ÜL ESVED VE HIRKA-İ SAADET MAHFAZALARI

10 bin metrekarelik kapalı alanda kurgulanan İslam Medeniyetleri Müzesi’nde, İslam sanatının 7. yüzyıldan 19. yüzyıla kadar olan tarihî gelişimini yansıtan 600’ü aşkın eser sergileniyor. Türk - İslam tarihine ışık tutan seçkin eserler, çağdaş müzecilik standartlarında bir araya getirilen 15 tematik bölümde sanatseverlerle buluşturuluyor.

Müzede Osmanlı Devleti’nin her sene hac mevsiminden önce Mekke ve Medine’ye gönderdiği Surre-i Hümayun alayının en gösterişli unsuru olan Mahmel-i Şerif,  Peygamberimiz Hz. Muhammed’in fiziki ve ahlaki güzelliklerini anlatan Hilye-i Şerif koleksiyonu,  Hücre-i Saadet perdesi, Başmak-ı Şerif, Sakal-ı Şerif, Hilye-i Şerif, Kâbe örtüleri, Kur’ân-ı Kerim’ler, Hacer’ül Esved ve Hırka-i Saadet mahfazaları, Kâbe kilidi ve anahtarı, kaftanlar ve tılsımlı gömlekler, sikkeler ve çini sanatının nadide örneklerini görmek mümkün.

VİDEO PRODÜKSİYONLA OLUŞTURULAN OLAĞANÜSTÜ GÖRSEL ŞÖLEN

İslam Medeniyetleri Müzesi’nde çağdaş müzecilik teknikleri kullanılarak hazırlanan video prodüksiyonlar ve etkileşimli dokunmatik ekranlardan da yararlandı. Dijital uygulamaların en dikkat çekeni, 2 dakika 17 saniyelik 'âb-ı hayat enstalasyonu'. Olağanüstü bir görsel şölen niteliğindeki enstalasyonda, İslam medeniyetinin suya atfettiği mana derinlemesine hissettiriliyor. Allah’ın 'Hayy' isminden ilham alınarak hazırlanan sunumda, ayetlerle suyun gücü ve hayatımızdaki yeri anlatılıyor. Huzur veren bir etkiyle hazırlanan 'âb-ı hayat enstalasyonu, suyun taşın içinden doğuşu, havuzlardan geçerek dört bir tarafa dökülüşü ve yüzeyde kayboluşuyla yaşam döngüsünü temsil ediyor.

MÜZİĞİN İYİLEŞTİREN GÜCÜ SES İSTASYONLARINDA

İslam Medeniyetleri Müzesi’nin öne çıkan sunum alanlarından biri de ses istasyonları. Bu bölümde birçok hastalığı iyileştirici tesiriyle bilinen Türk müzik makamlarının etkileyici melodileri keşfedilebiliyor. 1,5 dakikalık uygulamada, hastalıkların müzik makamları ile olan ilişkisine, tarihte çocukluk ve ergenlikte ortaya çıkan hastalıkların tedavisi için önerilen makam önerilerini dinleyebilme imkânına yer veriliyor.

NEWS GALLERY